Ny trener på plass

Det har vært knyttet stor spenning rundt hvem som blir den nye hovedtreneren og nå er det endelig på plass.

Ventetiden er over og vi er glade for å kunne annonsere at vi har signert kontrakt med ny hovedtrener. 

Foto: Johanna Wallen

 

Joakim Fagervall har lang erfaring som trener i Sverige fra både SHL, HockeyAllsvenskan og HockeyEttan, med en svipptur innom Russland i 2010/2011 sesongen. Han har ledet klubber som Björklöven, Luleå, Malmö, Djurgården og nå sist Boden. 

Joakim har i første omgang signert kontrakt for kommende sesong, men med et ønske fra begge hold om et lengre samarbeid. Sportssjef Per Braxenholm er glad for at vi har fått på plass en ny trener.

Jag är otroligt glad för att vi har lyckats få Joakim till att vilja bli med på Ringerike Panthers resa tillbaka till EHL med målsättningen att bli en etablerad klubb i norsk topphockey. Joakim och jag har haft väldigt bra och spännande samtal den senaste tiden och han var också på besök här i Hønefoss tidigare i veckan. Joakim har massor av erfarenhet med sig i bagaget som han kommer kunna bidra med in i vår klubb, både på- och utanför isen.

Sättet han vill spela hockey på kommer att fortsätta fånga vår publik och utveckla våra spelare. Han vet vad som ska till för att bedriva en elitverksamhet när det kommer till kravbilden på spelare, ledare och organisationen som helhet. Många som har jobbat med Joakim framhäver honom som en trygg ledare och person som är duktig på att få grupper att jobba i samma riktning. 

Per Braxenholm

 

Vi snakket også med Joakim når avtalen var på plass og han gleder seg til å ta fatt på jobben.

Magkänslan har lett mig till mina arbeten. Ibland har det inte blivit helt rätt, men nästa varje gång.

Så även denna gång var magen min bästa vän. Jag skulle nog säga att min känsla infann sig ganska omgående i samtal med Per.
Mest för att presentationen var ödmjuk om föreningen och om vart man ville och att Ringerike Panters var förberedda att lägga ner det arbetet som krävs för att göra framsteg både sportsligt, men även organisatoriskt.
Det var den största anledningen till att jag bestämde mig för samarbetet med klubben.
När jag sedan fick chansen, via klubben, att besöka fantastisk vackra Hønefoss med omnejd, samt människor i organisationen, fanns det ingen tvekan om var jag nu ville arbeta.

Ser med stor ödmjukhet och intresse fram till att, tillsammans med övriga människor i föreningen, ta nästa steg.  

Joakim Fagervall

 

Vi ser frem til å bli kjent med Joakim og at han skal bli kjent med klubben vår, velkommen til oss!

 

Hovedsponsorer

Sparebank 1 Ringerike Hadeland
TI industrier
Aka AS
Eiendomsmegler 1
Real Ringerike
Skue Sparebank
Fuel of Norway
Røyse Presseri
Sparebank 1 Økonomihuset